Oleme kohal

Kalender

<<  Aprill 2021  >>
 E  T  K  N  R  L  P 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

FIA News

Ärge tehke nii

Polt treis velj...

 

Kalender näitab juba kevadet ning enamikes ülemaailmsetes võidusõidusarjades on juba esimesed stardid tehtud. MTÜ Võidusõiduabi ja meie sõbrad on aktiivselt osalenud erinevatel koolitustel.


Pärnu auto24ringil paljudel võistlustel päästeteenistuste juhi ja planeerijana tegutsev Enn Eberg (MTÜ Tehnilised päästetööd ja Ramasec OÜ) osales Soome Moottoriliidu korraldatud FIMi keskkonnakaitse kohtunikele mõeldud seminaril. Samuti sooritas ta seal vastava eksami ja omab nüüd FIMi rahvusvahelist litsentsi.

Raul Koov on olnud nii õpetaja kui õpilase rollis. Tallinna Tehnikakõrgkooli autotehnika eriala lektori Aimar Lukki ning õppekava juhataja Henri Vennikase eestvedamisel andsime üliõpilastele võimaluse valikainena tutvuda mootorispordi tehnilise kontrolli tööga. Soovi korral saavad üliõpilased oma suvisest praktikast sooritada erinevatel võistluste tehnokontrollis abistades. Ilmselt märksa vingem on osaleda Rally Estonial ametnikuna, kui kusagil autobaasis terasharjaga roostes piduriklotse nühkida.
Sellist lisaainet on TTK ja MTÜ Võidusõiduabi koostööna pakutud juba mitmel aastal. Sel korral suurendasime nii teooriatundide hulka kui ka praktilist osa. Tehnikakõrgkoolis valitsevat huvi mootorispordi tehnilise kontrolli suhtes näitab seegi, et lisaks viiele üliõpilasele osales selle aasta loengutes ka mitu TTK lektorit .
Suurepäraseks esmase praktika kohaks uutele tehnilise kontrolli kohtunikele oli Turbas asuv Mootorispordi Muuseum (MoMu). Selle eestvedaja Arno Sillat tegi tulevastele autoinseneridele põhjaliku ülevaate Eesti mootorispordi ja võidusõiduga seotud tööstuse ajaloost. Lisaks andis ta lahkelt loa kasutada muuseumis olevaid võistlussõidukeid õppevahenditena. Tänu sellele oli oluliselt lihtsam näidata võistlustel toimuva tehnilise kontrolli protseduure ning erinevaid kontrollitavaid sõlmi ja varustust.
Suur aitäh tuleb öelda ka Margus Murakale, kes andis õppevahenditena kasutamiseks oma võistlusauto turbo ning isikliku sõiduvarustuse.
Edasi ootavad üliõpilasi erinevad võistlused, kus nad saavad reaalselt osaleda tehnilise kontrolli töös.

Märtsis toimus Frankfurtis FIMi ringrajakomisjoni korraldatud seminar ja litsentsieksam võistluste juhtidele ning žürii liikmetele. EMF lähetas Rauli sellele seminarile, sest tema eelmise vastava litsentsi kehtivus hakkas lõppema. Seminari juhendas britt dr. Paul King. Seminaril osales 22 kohtunikku Eestist, Rootsist, Poolast, Saksamaalt, Tšehhist ja Hollandist. Rauli pinginaabriks oli hollandlane Martin van de Pavert. Temaga tutvusime eelmisel aastal Leedus Palanga 1000km kestvussõidul, kuhu ta kutsuti võistluste juhi mentoriks. Martin on väga suurte kogemustega võistluste juht erinevatelt võistlusaladelt. Näiteks on ta olnud mitmel hooajal autode Creventic- sarja Race Director ning erinevates ametites WSBK ja MotoGP võistlustel.

FIMi seminari ja hollandlasest hea tuttava juurest ongi kohane alustada juttu meie kevadistest plaanidest. Nimelt ootab Enn Ebergi, Piret Koovi ja Raul Koovi aprillis uus ja tõsine väljakutse: osalemine kohtunikena Assenis peetaval World Superbike etapil. Varasemalt on vaid Raulil olnud võimalus osaleda ringrajavõistluste MM-etappidel (Vormel 1 võistlused Monzas, Sotšis ja Bakuus). Nüüd saavad Eesti mootorispordi kohtunikud astuda uue sammu: esmakordselt motoringraja MM-etapp ning ametisse on kutsutud korraga 3 inimest.
Loodame, et Assenist saame rohkelt kogemusi, mida kasutada nii auto24ringil kui ka Soome SM Road Racing sarja kuuluvatel võistlustel, kus oleme samuti ametis.
Reisimuljeid jagame võimaluste piires ka Assenist. Esialgu on teada, et enamiku osa ajast tegutseme erinevates lipu- ja rajakohtunike punktides. Lisaks on lubatud meile tutvustada kogu võistluse käiku alates registreerimisest ja võistluseelsest tehnilisest kontrollist kuni võistlusjärgselt tulemuste kinnitamiseni. Loodetavasti pääseme jälgima ka võistluste juhtimist Race Controll`is.
Kindlasti hoiame pöialt Hannes Soomerile, kes võistleb WSBK sarjas Supersport klassis. Vaata
www.hannessoomer.com

Pikaks sõiduks mugava matkaautoga tegi meile ahvatleva pakkumise Märjamaal asuv Etamp OÜ (www.caravanexpert.ee). Lisaks oleme neilt saanud mitmeid uusi ja asjalikke soovitusi matkaautoga reisimiseks, mida tihti ei jagata autot rentivale kliendile.
Kes soovib head teenindust ning mõistlikku hinda matkaauto rendiks või ostuks, see võtab kindlasti ühendust ka
www.caravanexpert.ee -ga.
Lisaks on abikäe ulatanud veel mõned toetajad, kes esialgu soovivad jääda nimetamata.


 

Mõnusat ja tegusat kevadet!

MTÜ Võidusõiduabi

Sõbrad

Facebook