Oleme kohal

Kalender

<<  Oktoober 2021  >>
 E  T  K  N  R  L  P 
      1  2  3
  4  5  610
11121314151617
18192021222324
25262728293031

FIA News

Ärge tehke nii

auto g_2

15.-16.janauaril toimus Riias Läti Autospordi Föderatsiooni korraldusel FIA seminar, mis mõeldud Euroopa riikide rallide korraldajatele ja vanemkohtunikele. Sellise taseme ja mahuga seminari pole varem Euroopa ASN-dele korraldatud. Lätist olid asja eestvedajateks LAFi president Janis Naglis, Läti rallielu juht Janis Krastins ja Liepaja ERC ralli ning sügisel toimuva rallikrossi MM-etapi korraldaja Raimonds Strokšs.

FIA tõsist suhtumist autospordi, eriti rallide, ohutuse suurendamisse näitab nende poolt osalenud ametnike nimekiri. Näiteks rallide korralduse ja ohutuse teemasid juhtisid Jarmo Mahonen (FIA Ralliosakonna juht), Jacques Berger (FIA Ohutus- ja Meditsiiniosakonna juht), Michelle Mouton (FIA WRC Manager), dr.Jean Duby (FIA WRC Medical Delegate= WRC rallide „peaarst“). Samuti ka Eurospordi ja ERC koordinaator Jean-Baptiste Ley.
Lisaks toimus eraldi tehnilistele kontrolöridele mõeldud osa, mida viisid läbi Jerome Toquet (FIA WRC Technical Delegate), „meie mees Havannas“ Karmo Uusmaa (FIA WRC Technical Delegate Assistant) ja Iiro Palmi (FIA RX Technical Delegate).

Reede õhtul alustasid ERC rallide korraldajad oma teemadega. Põhiosa seminarist toimus laupäeval. Ennelõunal kõigile mõeldud üldised ja olulised küsimused rallide korraldamisest, ohutuse seisust võistlustel, valupunktidest ohutuse tagamisel ja nende kõrvaldamise erinevatest lahendustest. Pärast lõunat sõitsin mina koos teiste tehniliste kontrolöridega oma eriala põhiteadmiste ja uuendustega tegelema teise hotelli. Suurem hulk osalejatest oli seotud korralduse ja ohutusega ning nemad võtsid põhjalikumalt läbi ohutuse tagamise ja päästmise tehnikad jm sellega seotud teemad.

Kui algselt ootasid lätlased ca 60 inimese osalemist, siis registreerus ja kohale saabus üle 120 inimese! See sundis korraldajaid ka poole seminarist viima üle teise hotelli ning sõidutama osa seltskonnast bussidega mitme koha vahet. Aga nad said sellega eeskujulikult hakkama!
Eestit ja EALi esindasid Rally Estonia meeskond eesotsas Urmo Aavaga, Juhan Mänd rallide korralduse ja kohtunike poolelt ning mina tehnilise kontrolli osas. Lisaks oli Karmo Uusmaal võimalus esindada nii EALi kui FIA-t J.
Osalejate hulgas oli mitmeid inimesi, kellega olen varem tutvunud ja koos töötanud erinevatel võistlustel. Aga külalisi oli ka täiesti eksootilistest kohtadest. Näiteks minu ja paari leeduka naabriks lõunalauas osutus härrasmees Assoori saartelt! Euroopa läänepoolseima saarestiku elanikule oli reis põhjalasse omakorda eksootikaks. Näiteks nägi ja katsus ta siin esmakordselt lund!

Suur tänu lätlastele initsiatiivi ja korraldamise eest ning EALile mulle osutatud võimaluse eest seminaril osaleda. Kuigi seminari rõhk oli rallide ohutus, siis sai sealt väärt infot ja näpunäiteid ka ringrajal kasutamiseks.

Vaata ka videot, kus Ari Vatanen (EALi president ja FIA Closed Road Commission) koos maailma parimate rallisõitjatega kutsusvad Sind üles vastutustundlikule käitumisele pealtvaatajana: https://www.youtube.com/watch?v=IshXBw3yPzI

Ohutuid autospordielemusi soovides,

Raul Koov

Sõbrad

Facebook