MTÜ Võidusõiduabi

Täna varahommikul hakkas siis Rootsi MM-ralli tegelikult pihta.
Kell 6:40 alanud esimene hooldus tähendas tehnilise kontrolli kohtunikele kella viiest äratust. Ühiste sanitaarruumide ja samas köögis iseseisva võiku tegemise puhul käib väike sabatamine asja juurde ning on meie ajakavasse sisse arvestatud. Me olime Raidiga niipalju ettenägelikud, et Norrasse sõiduks tegime võileivad valmis juba eile õhtul.

Esimese võistluspäeva hommikune hooldus sujub tavaliselt vaid kontrollimiste ja rehvide vahetusega. Kui P1 autod olid rajale suundunud, istusid nende mehaanikute tööd jälginud 8 kontrolöri ja tehnilise kontrolli juht autodesse ning asusime teele180 km kaugusele Kirkenaeri. Selles Norra väikelinnas toimus rehvide vahetuseks ja lisalampide paigaldamiseks mõeldud kiirhooldus. Seal on lubatud auto juures tööd teha vaid võistlejatel ning ühel mehaanikul. Uued rehvid toovad kohale mehaanikud, kuid tööd tohib teha vaid nende tööriistade ja varuosadega, mis on võistlusautos kaasas. Varem oli sellistes kiirhooldustes lubatud töötada vaid võistlejatel. Siis jäid hätta need võistlejad, keda sageli nimetatakse „rahakottideks“. Eks tänagi oli näha, kuidas mõni sõidumees ei võtnud kätte ühtegi tööriista. Isegi ka sel juhul kui kaardilugejaks on õbluke naisterahavas. Aga daamil õnnestus nii auto ülestungimine kui rattavahetus tihti paremini kui juhil rajal kihutamine.

Kirkenaeri jõudsime plaanipäraselt, kuid siis eksisime ära. Nimelt olid rootslased tippinud navigaatorisse aadressi, mis juhatas meid (ärajäetud) Kirkenaeri publikukatse juurde. Pärast 10-minutilist kaartidega vehkimist ja telefonidega suhtlemist ning asusime uuesti teele. Kirkenaeri staadion asus umbes kilomeetri kaugusel teisel pool suurt teed.
Kohvikus anti meile isegi korraldaja kulul sümboolselt süüa. Sümboolne söök tähendabki seda- taldrikul oli ühe suure lusikatäie jagu risotot ning veidi salatit. Lisaks ka üks limonaad. Aga ei saa ka öelda, et pole antud…
Hooldus ise sujus enam-vähem tõrgeteta. Huvitav oli vaadata, kuidas tehnologia on arenenud. Kui veel mõne aasta eest kulus meeskonnal esiklaasi vahetuseks üle poole tunni, sest vanal klaasil oli vaja eemaaldamiseks liim katki lõigata ja raam puhastada selle jääkidest ning klaasipurust. Ja uue liimi kandmiseks oli vaja plusstemperatuure. Tänasel päeval on klaasid liimitud uut tüüpi liimiga, mille sees on püsivalt elektroodid. Nii uule kui vanale klaasile ühendatakse akult 12V ja mõne aja pärast saab vana klaasi tervelt ning praktiliselt koos kogu vana liimiga kätte. Väike aknaraami puhastus ning uus klaas läehb ette sama sujuvalt. Kogu vahetusele kulub umbes 15 minutit!
Muidu tavapärast rallipilti jumestas ühe Norra telekanali kohalolek, kes salvestas mingit reality-showd. Selle auto mehanaikud rääkisid juba võistluseelses kontrollis, et meeskond sõidab kaasa vaid reedese päeva, sest tegemist on teleshowga. Kui mõni inimene peab kuulsaks saamise nimel dzunglis ussikesi sööma, siis nendel noortel meestel on õnnestunud hoopis teistsugune väljakutse leida.
Nagu ilmateade lubas, oli täna igal pool 2..3 kraadi külma. Kui Karlstadis oli tuulevaikne, siis Norras puhus üle 10m/s tuult ja seda oli kohe tunda. Õhtuse hoolduse ajal hakkas ka Karlstadis lund sadam ning praeguseks on siin maa juba täitsa valge.

Norrast saabumise järel oli paras aeg õhtusöök teha ning valmistuda päeva lõpetavaks 45-mintuliseks flexi-serviceks. Ford meeskond võttis autod ette paaris- üks P1 ehk WRC auto ja teine P2 ehk WRC2 auto. Minu valvatavatel tehasemeeskonna arvestuses sõitvate Ostbergi ja Camilli autodel tehti vaid reguleerimis- kontrollimisi ning vahetati õlisid ja piduriklotse. Henning Solbergi autol vahetati turbo. WRC2 autodel ei olnud ka suuremaid töid v.a. Sander Pärna auto, mis vajas Rally2 ehk pikka remondiaega. Temal jäi päev lõpetamata, sest jahutussüsteemi märgutuli süttis ning ta pidi sõidu pooleli jätma.

Laupäev on võistlejatel ja kohtunikel veidi pikem kui tänane. Alustatakse juba kell 6:10. Päeval on Hagforsis rataste vahetamise ja tulede lisamise kiirhooldus ning õhtul taas pikk hooldus, mis algab tänasest tund hiljem.

Loodetavasti sujub kõik hästi ja mehaanikud ei pea ka homme suuri remonte ette võtma. Ilmateade enustab tänasele sarnast ilma.

Talviste tervitustega,

Raul Koov

Kommenteerimine on suletud.